UWAGA: Instytut udostępnia Kalkulator ATPOL dla arkusza Excel na licencji GNU/GPL (rozpowszechnianie bez modyfikacji dozwolone).

Kalkulatora należy używać jedynie dla terenów, które zakreślone są przez siatkę ATPOL. Wpisanie współrzędnych wychodzących poza ten obszar
czyli z terenów spoza Polski, może dać sensownie wyglądający wynik, który jest jednak błędny.
Przykładowo: podanie współrzędnych 14°E, 49°N w kalkulatorze daje wynik AG7624(20). To błąd, bo te współrzędne określają miejsce w Czechach, które nie jest już pokrywane przez siatkę ATPOL. Łatwo to sprawdzić stosując funkcję odwrotną. Prawidłowy wynik dla AG7624 jest inny, choć też "umiejscowiony" w Czechach. Siatka ATPOL akurat ten rejon obejmuje (np 15°22'15"E, 49°03'5,3"N).
Poza takimi "specjalnymi" przypadkami dla terenów spoza Polski, do danych kalkulatora można podchodzić z zaufaniem.

Marek Verey
m.verey@botany.pl


kalkulator ATPOL
xls
xlsx
ods
Uwaga: Kalkulator może pracować także na tabletach i smartfonach z systemami Android i Windows Phone. Konieczne jest tylko zainstalowanie w zasadzie darmowego Excela (sklep Play lub Sklep Microsoft).

DODATEK
do "hurtowego" przeliczania współrzędnych geograficznych na kody ATPOL i współrzędne kartezjańskie siatki służy arkusz kalkulacyjny Excel z wbudowanymi funkcjami przelicznikowymi (funkcje opracował Łukasz Komsta). Arkusz posiada prostą i krótką instrukcję obsługi.
Pobierz plik: ATPOL_przelicz  (Uwaga: po pobraniu plik wymaga akceptacji uruchomienia funkcji).

Opracowanie w oparciu o projekt http://atpol.sf.net .
---------------------------------------------------

Szablony graficzne dla prostej, wizualnej zamiany kodów (oznaczeń) siatki ATPOL w symbolice dziesietnej na wersje 2 x 2 km, 5 x 5 km i 2,5 x 2,5 km. Dziesiętne oznaczenia kodowe uzyskujemy używając np "kalkulatora".

Szablon do zamiany kodowania pól 1 x 1 km na 2 x 2 km
Szablon do zamiany kodowania pól 1 x 1 km na 5 x 5 km
Szablon do zamiany kodowania pól 1 x 1 km na 2,5 x 2,5 km