Witamy na stronie projektu Botanicy dla Krakowian

Edukacyjny projekt Instytutu Botaniki im. W. Szafera PAN stworzony dla Krakowian, który upowszechnia wiedzę botaniczną, dorobek botaników oraz znaczenie kolekcji botanicznych.

O projekcie

Dowiedz się więcej o naszych celach

Botanicy dla Krakowian to dwuletni projekt edukacyjny skierowany do wszystkich mieszkańców Krakowa. Projekt przez realizację serii wydarzeń edukacyjnych przybliży mieszkańcom zagadnienia z zakresu botaniki.

Założenia

Ubiegłoroczne obchody Roku Botaniki w Polsce oraz przypadająca w jesieni 2023 roku 70. rocznica powstania Instytutu Botaniki im. W. Szafera Polskiej Akademii Nauk stały się inspiracją do działań mających na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na znaczenie botaniki oraz wagi zagadnień podejmowanych w ramach tej dziedziny nauki. Jest to szczególnie istotne w warunkach zachodzących na naszych oczach dynamicznych przemian w szacie roślinnej, wywołanych między innymi działalnością człowieka i zmianami klimatycznymi. Prowadzenie obserwacji nad lokalnymi zmianami bioróżnorodności można z powodzeniem powierzyć odpowiednio przygotowanym i przeszkolonym amatorom.

Cele

Projekt ma na celu rozbudzenie zainteresowania botaniką. Seria wydarzeń edukacyjnych posłuży pogłębieniu wiedzy botanicznej i zapoznaniu mieszkańców Krakowa z dorobkiem wybitnych krakowskich botaników. Istotnym celem projektu jest propagowanie wiedzy o powstawaniu i znaczeniu kolekcji botanicznych oraz uświadomienie, że kolekcje botaniczne stanowią dobro narodowe. Wszystko to ma służyć integracji krakowskiego środowiska botaników-amatorów, wymianie doświadczeń i doskonaleniu warsztatu pod okiem osób profesjonalnie zajmujących się botaniką oraz podniesienie w społeczeństwie świadomości znaczenia bioróżnorodności i jej ochrony.

Edukacja

Działania podjęte w ramach projektu mają służyć zrozumieniu wartości jaką stanowi rodzima przyroda, uświadomić potrzebę jej ochrony i zachowania dla następnych pokoleń. Pozwolą zrozumieć potrzebę gromadzenia dokumentacji naukowej w postaci kolekcji przyrodniczych, zwłaszcza botanicznych. Zajęcia mają zachęcić uczestników do samodzielnego poznawania przyrody, spędzania wolnego czasu na łonie natury i ekologicznego stylu życia.

Przebieg projektu

Cele projektu będą realizowane w bezpośrednim kontakcie z odbiorcami poprzez cykl wykładów, wycieczek terenowych i warsztatów stacjonarnych, a także poprzez organizację wystawy prezentującej zbiory Instytutu Botaniki PAN. Zajęcia prowadzone będą przez prelegentów związanych profesjonalnie z botaniką, rekrutujących się spośród pracowników naukowych Instytutu, a warsztaty przez osoby zajmujące się na co dzień obsługą poszczególnych kolekcji. Szeroki zasięg oddziaływania umożliwią działania podjęte w mediach społecznościowych.

Wydarzenia

Zobacz co zaplanowaliśmy

W ramach projektu zostały zaplanowane 4 rodzaje wydarzeń. Bedą to wykłady edukacyjne, warsztaty dla dzieci, spacery botaniczne oraz plenerowa wystawa edukacyjna wystawiona w kilku punktach na mapie Krakowa.

Nadchodzące wydarzenia

Warsztaty dla dzieci: Wykonaj własny zielnik!

Jak samodzielnie zbierać rośliny i sporządzić własny zielnik? Zapraszamy na lekcję pokazową pod okiem botaników! Warsztaty skierowane są do uczniów szkół podstawowych klas 4-6. Będzie to wyjątkowa lekcja, prowadzona przez tych, którzy na co dzień zajmują się zielnikiem: zbierają rośliny w ich naturalnym środowisku, suszą je w specjalnych prasach, oznaczają – czyli rozpoznają do jakich należą gatunków, a na koniec naklejają na piękne, białe arkusze z etykietami – czyli „metryczkami” roślin. Po więcej informacji zapraszamy na stronę wydarzenia na Facebooku. Limit miejsc na wydarzeniu to 20 uczniów. Obowiązują zapisy!

UWAGA! LIMIT MIEJSC WYCZERPANY NA OBA TERMINY

  • 30 maja 2023, Wtorek
  • DRUGI TERMIN: 20 czerwca 2023, Wtorek
  • 17:00 - 18:00
  • Instytut Botaniki im. W. Szafera PAN, ul. Lubicz 46

Spacer botaniczny: Wokół Tyńca, poznaj szatę roślinną Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego

Poznaj miejską roślinność z doświadczonym botanikiem i zrozum z czego wynika niezwykłe bogactwo szaty roślinnej Krakowa niespotykane w żadnym innym z polskich miast. Pierwszy spacer botaniczny odbędzie się 24 czerwca 2023 roku. Spacer botaniczny poprowadzi dr Wacław Bartoszek. Podczas wycieczki będą mogli Państwo spojrzeć na florę okolic Krakowa w nowy sposób. Więcej informacji już wkrótce.

  • 24 czerwca 2023, Sobota
  • 10:00-14:00
  • Zbiórka przy bramie wejściowej do Opactwa Benedyktynów, Tyniec

Aktualności

Najnowsze informacje o projekcie

Botanicy dla Krakowian

Pierwszy artykuł cyklu "Flora Krakowa" już dostępny

Flora Krakowa to cykl krótkich prezentacji służących poznaniu roślin występujących na obszarze miasta. Pierwszeństwo prezentacji będą miały gatunki rzadkie, ale nie pominiemy także tych pospolitych, które warto poznać. Klajtonia przeszyta to roślina pochodząca z Ameryki Północnej... Czytaj dalej...

Finansowanie

Projekt Botanicy dla Krakowian został dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu Społeczna odpowiedzialność nauki – popularyzacja nauki i promocja sportu.

Całkowita wartość projektu: 269 823 zł / Kwota dofinansowania: 234 261 zł

Finansowanie projektu

Kontakt

Więcej informacji o wydarzeniach oraz najnowsze aktualności znajdziesz na naszym Facebooku

Projekt tworzony przez pracowników

Narodowej Kolekcji Bioróżnorodności
Instytut Botaniki im. W. Szafera
Polskiej Akademii Nauk
ul. Lubicz 46, 31-512 Kraków

Napisz do nas

nkb@botany.pl