Flora Krakowa 4. Babka pierzasta (Plantago coronopus L.)
Interesującym zjawiskiem, obserwowanym w ostatnich latach w Polsce (i Europie) jest rozprzestrzenianie się roślin przywiązanych do siedlisk zasolonych. Naturalnie występują one wzdłuż wybrzeża Bałtyku oraz na nielicznych solniskach śródlądowych (np. na Kujawach). Wiele z nich to gatunki rzadkie lub bardzo rzadkie, znane z pojedynczych stanowisk i niewielkich populacji.
Od lat 80. XX w. obserwuje się rozprzestrzenianie się gatunków halofitów (nazwa dla słonorośli stosowana przez botaników) zwłaszcza wzdłuż dróg szybkiego ruchu, gdzie w okresie zimowym stosuje się do odladzania roztwór solanki (chlorek sodu NaCl lub, rzadziej, chlorek wapnia CaCl2 czy magnezu MgCl2). Jednym z pierwszych gatunków, który rozpoczął gwałtowną migrację na przydroża „solonych” dróg była niepozorna trawa – mannica odstająca Puccinellia distans (Jacq.) Parl. (Mirek & Trzcińska-Tacik 1981). Obecnie gatunek ten obserwowany jest niezwykle często na zasolonych przydrożach na obszarze całego kraju. Zasiedla także przydroża dróg lokalnych oraz siedliska ruderalne w miastach. Kolejnym przedstawicielem grupy słonorośli, który rozpoczął swoją ekspansję na siedliskach antropogenicznych (stworzonych przez człowieka) jest muchotrzew solniskowy Spergularia marina (L.) Griseb. Obecnie występuje on w wielu miastach (m. in. dość licznie na obszarze Krakowa) oraz wzdłuż dróg ekspresowych.
Jednym z najrzadszych przedstawicieli słonorośli w Polsce była do niedawna babka pierzasta Plantago coronopus L. występująca na jedynym „żywym” stanowisku w obrębie zasolonych, wilgotnych łąk w rezerwacie „Karsiborska Kępa” nad Zalewem Szczecińskim. Gatunek ten zamieszczony został w ogólnopolskiej „czerwonej księdze” i na „czerwonej liście” jako krytycznie zagrożony (Sotek 2014; Kaźmierczakowa i in. 2016).
Pod koniec XX w. gatunek rozpoczął ekspansję w całej Europie, osiedlając się masowo wzdłuż autostrad i dróg ekspresowych. Niekiedy tworzy duże skupienia obejmujące setki, a nawet tysiące osobników występujących w wąskim pasie przydroża lub pasa rozdzielającego jezdnie dróg. Rośnie na glebach silnie przekształconych i zanieczyszczonych, z dużym udziałem frakcji piaszczystej lub kamienistej. Gatunek stwierdzono już także na wielu stanowiskach w zachodniej i południowo-zachodniej Polsce, wzdłuż autostrad oraz w dużych miastach, m. in. w Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu i Krakowie (Zając & Zając 2019; Wójcik i in. 2021).
Stanowisko w Krakowie zlokalizowane jest blisko południowej granicy miasta (od Libertowa) przy ul. Zakopiańskiej na przydrożach „Zakopianki” (droga S7) i niewielkiej skarpie sąsiadującej bezpośrednio z drogą. Populacja liczy obecnie co najmniej tysiąc osobników generatywnych, występujących z dużym pokryciem, sięgającym miejscami 70-90%.
Babka pierzasta jest rośliną jednoroczną, dwu- lub wieloletnią – hemikryptofitem. Tworzy charakterystyczną różyczkę równowąskich lub wąskolancetowatych liści, zwykle wyraźnie, głęboko ząbkowanych. Pęd kwiatostanowy zakończony jest kłosem składającym się z niepozornych, zielonawych kwiatów. Owocem babki jest torebka zawierająca nieliczne, drobne nasiona. Okres kwitnienia i owocowania jest długi i trwa od czerwca aż do mrozów. Gatunek rozmnaża się także wegetatywnie, tworząc w pobliżu rozety macierzystej, liczne rozety potomne.
Babka pierzasta jest gatunkiem o szerokim rozmieszczeniu geograficznym, obejmującym nie tylko pas nadmorski, ale także stanowiska śródlądowe. Występuje w zachodniej i południowej części Europy, w Azji Mniejszej oraz Afryce Północnej. Na niektórych obszarach jest klasyfikowana jako gatunek introdukowany i inwazyjny.
Autor opracowania: dr Wacław Bartoszek (Instytut Botaniki PAN)
Źródła: