Flora Krakowa. 6. Parietaria lekarska (Parietaria officinalis L.)
Parietaria lekarska należy do rodziny pokrzywowatych. W sprzyjających warunkach osiąga do 80 (100) cm wysokości. Wytwarza proste, zwykle nierozgałęzione pędy. Liście ma wydłużone, jajowatolancetowate, całobrzegie, ułożone skrętolegle na łodydze; z wierzchu ciemno-, spodem jasnozielone.
Rośliny pokryte są prostymi, nieparzącymi włoskami. Kwiaty, podobnie jak u pokrzywy, drobne i niepozorne, zielonkawe, skupione w gęste, kulistawe kwiatostany w katach liści. Okwiat jest dzwonkowaty i składa się z 4, nierównej długości działek. Słupek jeden, otoczony 4 pręcikami. Owocem parietarii jest niewielki, jednonasienny orzeszek, czarno zabarwiony i błyszczący. Okres kwitnienia rozpoczyna się w czerwcu i trwa do września.
Gatunek pochodzi z obszaru śródziemnomorskiego i środkowej Europy. W Polsce ma status archeofita, należy zatem do grupy gatunków przybyłych na nasz obszar przed końcem XV w. (Tokarska-Guzik i in. 2012).
Parietaria jest jednym z gatunków nitrofitów, zasiedlających żyzne, bogate w azot siedliska ruderalne. Preferuje miejsca zacienione, przy starych murach i płotach, na podwórkach, w miejscach składowania kompostu, w nitrofilnych zaroślach i tym podobnych siedliskach. Także na siedliskach ruderalnych w obrębie dworców kolejowych.
W Polsce jest gatunkiem stosunkowo rzadko spotykanym (Sychowa 1992; Zając & Zając 2001), przede wszystkim w miastach; wiele spośród dawniej podawanych stanowisk ma dziś jedynie historyczne znaczenie. Gatunek znajduje się na polskiej „czerwonej liście” w kategorii NT (bliski zagrożenia) (Kaźmierczakowa i in. 2016). Przyczyną jego ustępowania jest m. in. zanikanie siedlisk nitrofitów w miastach.
Na niektórych stanowiskach utrzymuje się niekiedy przez długie lata. Przykładem może być stanowisko w pobliżu klasztoru oo. Kamedułów na krakowskich Bielanach, gdzie był podawany już we florze Bessera (1809). Stanowisko to, odwiedzane przez kolejne pokolenia badaczy (por. Trzcińska-Tacik 1979) utrzymuje się do dziś (W. Bartoszek, obserwacje własne z 2020 r.). Parietaria występuje sporadycznie także w innych częściach Starego Miasta, np. na zaniedbanym podwórku wzdłuż muru klasztoru ss. Karmelitanek przy ul. Botanicznej (W. Bartoszek, obserwacje z 2023 i 2024 r.). Być może w niektórych miejscach występowania gatunek jest „reliktem” dawnej uprawy. Parietaria officinalis jest bowiem starą rośliną leczniczą, której ziele (herba parietariae) używano od dawna w celach medycznych, jako środek o działaniu moczopędnym do leczenia chorób pęcherza moczowego i nerek, środek przeciwkaszlowy oraz łagodzący ból w przypadku ran i oparzeń.
Autor opracowania: dr Wacław Bartoszek (Instytut Botaniki PAN)
Źródła: