Podsumowanie wiosennych wydarzeń projektu Botanicy dla Krakowian

Wkrótce zacznie się jesień, a w niej nasze kolejne wykłady w ramach projektu Botanicy dla Krakowian. To idealny moment, żeby podsumować pierwszą część naszych wydarzeń, które odbyły się w maju oraz czerwcu 2023 roku.

Pierwszym wydarzeniem w projekcie Botanicy dla Krakowian był wykład prof. K. Wołowskiego pod tytułem „W „morderczym” uścisku czyli, co warto wiedzieć o zakwitach mikroorganizmów wodnych?”, który odbył się 16.05.2023. Tematem wykładu były zmiany w ekosystemach wód słodkich i słonych spowodowane gwałtownym i masowym namnażaniem się mikroorganizmów, co objawia się często zmianą barwy wody. Podczas wykładu mogli usłyszeć Państwo odpowiedzi na takie pytania, jak m.in.: jakie są przyczyny zakwitów, jaką barwę może przybierać woda podczas zakwitu oraz co sprawia, że zakwity są szkodliwe dla innych organizmów wodnych?

W maju odbyły się także nasze pierwsze warsztaty zielnikowe dla dzieci zatytułowane „Wykonaj własny zielnik!”. Z powodu dużego zainteresowania postanowiliśmy dodać drugi termin i odbyły się one ponownie pod koniec czerwca. Podczas obu wydarzeń gościliśmy dzieci wraz z opiekunami, którzy również z chęcią brali czynny udział w zajęciach. Podczas zajęć dzieci pod okiem naszych specjalistów wykonały samodzielnie swój pierwszy zielnik.

Pod koniec czerwca odbyło się ostatnie wydarzenie w edycji wiosennej - spacer botaniczny „Wokół Tyńca, poznaj szatę roślinną Bielańsko - Tynieckiego Parku Krajobrazowego”. Podczas spaceru dr Wacław Bartoszek odpowiadał m.in. na pytanie z czego wynika wyjątkowe bogactwo i różnorodność flory i zbiorowisk roślinnych Krakowa oraz jaki wpływ na występowanie roślin ma wielowiekowa obecność człowieka na tym terenie. Zaprezentowane zostały m.in. gatunki rzadkie i zagrożone oraz niezwykle cenne zbiorowiska muraw ciepłolubnych wykształconych na podłożu wapiennym.

Dziękujemy serdecznie wszystkim Państwu, którzy wzięli udział w naszych wiosennych wydarzeniach. Już teraz serdecznie zapraszamy na pierwszy wykład w ramach jesiennej odsłony projektu, który odbędzie się już 19 września i będzie dotyczył roślin minionych epok. Więcej szczegółów już wkrótce!

Kontakt

Więcej informacji o wydarzeniach oraz najnowsze aktualności znajdziesz na naszym Facebooku

Projekt tworzony przez pracowników

Narodowej Kolekcji Bioróżnorodności
Instytut Botaniki im. W. Szafera
Polskiej Akademii Nauk
ul. Lubicz 46, 31-512 Kraków

Skontaktuj się z nami

12 424 17 76

nkb@botany.pl