Wspólnie z partnerami projektu INTERLACE uczestniczyliśmy w dwudniowej (11-12 maja 2023r.) konferencji pod hasłem „Uwolnienie potencjału niewykorzystanych obszarów miejskich”.
Na konferencji mieliśmy okazję zapoznać się z dotychczasowymi rezultatami projektu INTERLACE oraz wysłuchaliśmy kilku ciekawych referatów na temat dobrych praktyk zarządzania zielenią w miastach, między innymi w poprzemysłowym mieście Chemnitz. Szczególnie inspirujący wykład – o metropolii Ruhry – zaprezentowała Anne Budinger. W tym przemysłowym zagłębiu, bogatym w złoża węgla kamiennego, soli kamiennej, rudy cynku i ołowiu, postanowiono stworzyć największy poindustrialny park na świecie. Co ciekawe na obszarze 33 gmin, bo tyle obejmuje Metropolia Ruhry, ponad 360 km kwadratowych terenu chronione jest ze względu na walory przyrodnicze. A kolejne tereny, między innymi pokopalniane hałdy, poddawane są renaturyzacji przy użyciu roślinności odpornej na trudne warunki siedliskowe. W efekcie region ten zyskał znaczną przestrzeń do rozwoju rekreacji oraz nietypowy, jak dla tego nizinnego obszaru, pagórkowaty krajobraz. Z tego ostatniego korzystają pasjonaci uprawiający downhill.
Pierwszego dnia konferencji poznaliśmy również przykłady najlepszych praktyk błękitno-zielonej infrastruktury, a podczas warsztatów rozważaliśmy problemy, z którymi mierzą się włodarze miast w Europie i Ameryce łacińskiej. Wraz z uczestnikami Zespół ToBeLawn rozważał wyzwania, przed którymi stoi miasto Kraków. W podsumowaniu wszyscy uczestnicy podkreślili, że każde miasto w swoisty sposób zmierzy się ze skutkami zmian klimatycznych, a to, jakie będą jego losy, zależeć będzie nie tylko od lokalizacji i uwarunkowań przyrodniczo-krajobrazowych, ale także od działań, jakie podejmą jego mieszkańcy.
Zespół ToBeLawn przekazał list poparcia, w ramach którego Instytut Botaniki PAN dołączył do społeczności CITIES TALK NATURE i zobowiązał się do promowania rozwiązań opartych na przyrodzie na swoim terenie.
W drugim dniu konferencji zwiedziliśmy Chemnitz, używając aplikacji Loquiz. W miejskiej grze postawiono przed nami misje zwalczania skutków zmiany klimatu poprzez zaprojektowanie szeregu rozwiązań opartych na dobrych praktykach błękitno-zielonej infrastruktury. W trakcie przerwy odpoczywaliśmy na zielonym dachu porośniętym drzewami oraz roślinnością zielną. Wyjątkowa była także wizyta w ogrodzie społecznościowym Saatgutgarten, którego celem jest ochrona bioróżnorodności miejskiej.
Galeria: