Wiadomości

Wciągające opowieści o roślinach Pienin Profesora Ludwika Freya

Profesor Ludwik Frey, botanik, pasjonat roślin, niestrudzony propagator i popularyzator nauki, związany z naszym Instytutem, jest prawdziwym mistrzem w tworzeniu urzekających i pouczających opowieści o roślinach rosnących w Pieninach (i nie tylko). W jego opowieściach czytelnik znajdzie odpowiedzi na pytania: dlaczego goryczek lepiej nie zrywać i nie wstawiać do wazonów, czy parzydło leśne parzy, jaka jest etymologia nazwy ludowej "judaszowe srebrniki" miesiącznicy trwałej, których badaczy szczególnie zauroczyły Pieniny i jaka roślina to symbol Pienin. Dowie się również, jakim roślinom autor nadał fantazyjne, obrazowe tytuły: Alpejski przybłęda, Botaniczny kopciuszek, Czarna dama, Miss Pienin, Niestrudzona pątniczka czy Powabni oszuści.

Swoją przygodę z popularyzacją wiedzy profesor Frey rozpoczął w 2006 r., publikując opowieść o storczykach w listopadowym wydaniu Miesięcznika Wiadomości Szczawnickich Z doliny Grajcarka i inaugurując przy tym poczytną rubrykę Z notatnika botanika. Działalność ta trwa już 15 lat, a w całym cyklu ukazało się do tej pory 180 artykułów. Trzydzieści trzy z nich zostały bogato zilustrowane i opublikowane w 2010 r. w formie książki pt. Opowieści o roślinach Pienin (dostępnej w formacie PDF; artykuły z lat 2017–2021, które nie znalazły się w książce, można pobrać ze stron Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczawnicy).

W latach 2012–2015 profesor Frey pisał o pienińskich roślinach także do dwujęzycznego, polsko-angielskiego kwartalnika Polski Region Pieniny. W ostatnim numerze tego periodyku ukazał się 13. artykuł jego autorstwa pt. Pienińska flora z kajaka widzianaPieniny flora as seen from a kayak.

Zachęcamy do zapoznania się z opowieściami profesora Freya, które w ciekawy i inspirujący sposób przybliżają czytelnikom różnorodność oraz piękno świata roślin.

Pieniny, widok na Trzy Korony.
Foto: L. Frey.

Profesor Ludwik Frey.
Foto: W. Frey.

Flora Pienin – orlik pospolity.
Foto: L. Frey.

Flora Pienin – ostrożeń głowacz.
Foto: L. Frey.

Flora Pienin – dziewięćsił pospolity.
Foto: L. Frey.

Flora Pienin – aster alpejski.
Foto: L. Frey.