Sprawy studenckie
Program kształcenia
W Szkole Doktorskiej Nauk Przyrodniczych i Rolniczych kształcenie trwa cztery lata, w uzasadnionych przypadkach czas ten może być skrócony do trzech lub przedłużony do sześciu lat. Doktorant prowadzi badania naukowe oraz uczestniczy w zajęciach objętych programem kształcenia, który zawiera zajęcia obowiązkowe i fakultatywne. Doktorant realizuje większość obowiązkowych zajęć w ciągu pierwszych 4 semestrów, czyli do czasu oceny śródokresowej. Kolejne 4 semestry są przeznaczone przede wszystkim na realizację badań naukowych zgodnych z indywidualnym planem badawczym, przy jednoczesnym uzupełnianiu wiedzy i umiejętności w ramach zajęć fakultatywnych. Kształcenie w Szkole Doktorskiej kończy się złożeniem rozprawy doktorskiej.
- Program kształcenia i efekty uczenia się w Szkole DoktorskiejPDF
- Organizacja roku akademickiego 2022/2023PDF
- Plan zajęć obowiązkowych w roku akademickim 2022/2023PDF
Kursy
- Systematyka i ewolucjonizmPDF
- Ecology and nature conservationPDF
- Współczesne trendy w uprawie roślinPDF
- Współczesne trendy w chowie i hodowli zwierzątPDF
- StatystykaPDF
- Philosophy – its traditions and contemporaneityPDF
- Filozofia dla przyrodnikówPDF
- Ekologia i ochrona przyrodyPDF
- Biochemia i fizjologia organizmówPDF
- Advanced Research CommunicationPDF
Indywidualny Plan Badawczy
Doktorant w porozumieniu z promotorem w ciągu pierwszych dwunastu miesięcy kształcenia w Szkole Doktorskiej przygotowuje Indywidualny Plan Badawczy, który przedstawia Radzie Szkoły Doktorskiej do akceptacji. Indywidualny Plan Badawczy określa ramy, etapy i terminy realizacji rozprawy doktorskiej. Realizacja planu podlega ocenie w połowie okresu kształcenia podczas oceny śródokresowej doktoranta i promotora (załącznik nr 3 Regulaminu Szkoły Doktorskiej).
- Formularz Indywidualnego Planu BadawczegoDOC
- Formularz raportu z postępów w realizacji Indywidualnego Planu Badawczego do oceny śródokresowejDOC
- Wyniki oceny śródokresowej w roku akademickim 2020/2021PDF
- Wyniki oceny śródokresowej w roku akademickim 2021/2022PDF
- Harmonogram oceny śródokresowej – luty 2023PDF
- Skład Komisji oceny śródokresowej w dyscyplinie nauki biologiczne – luty 2023PDF
Sprawozdanie semestralne
W trakcie kształcenia w Szkole Doktorskiej doktorant składa po każdym semestrze sprawozdanie ze swojej działalności naukowej i realizacji programu kształcenia oraz Indywidualnego Planu Badawczego. Na koniec roku akademickiego doktorant uczestniczy w Naukowej Sesji Sprawozdawczej, na której przedstawia wyniki i postępy w pracach badawczych.
Stypendia
Stypendium doktoranckie
Szkoła Doktorska Nauk Przyrodniczych i Rolniczych przez cztery lata zapewnia doktorantom, w tym cudzoziemcom, miesięczne stypendium doktoranckie. Od stycznia 2023 r. wynosi ono nie mniej niż:
- 2667,70 PLN – do miesiąca, w którym została przeprowadzona ocena śródokresowa,
- 4109,70 PLN – po miesiącu, w którym została przeprowadzona ocena śródokresowa.
Do pobrania
- Zarządzenie Dyrektora IB PANPDF
- Nowelizacja Zarządzenia Dyrektora IB PANPDF
- Załącznik do Zarządzenia IB PANDOC
Szkoła Doktorska Nauk Przyrodniczych i Rolniczych, poza w/w stypendium, nie zapewnia doktorantom, w tym cudzoziemcom, żadnych świadczeń bytowych, takich jak zakwaterowanie bądź wyżywienie. Pobieranie stypendium zapewnianego przez Szkołę Doktorską nie uniemożliwia ubiegania się o stypendia z innych źródeł finansowania (np. projekty NCN, FNP).
Zewnętrzne źródła finansowania stypendiów
- Narodowe Centrum Nauki
- Fundacja na rzecz Nauki Polskiej
- Polska Akademia Nauk
- Ministerstwo Edukacji i Nauki
- Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta
- Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej
Ubezpieczenie
Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, art. 86 ust. 1 pkt 6 i 14 (Dz. U. z 2019 r., poz. 1373) zobowiązuje jednostki naukowe prowadzące kształcenie doktorantów do zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego i opłacenia składki doktorantów:
- gdy zainteresowani przedstawią stosowne oświadczenie o niepodleganiu obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu;
- którzy odbywają lub będą odbywać kształcenie w Polsce i są uznani za osoby pochodzenia polskiego w rozumieniu przepisów o repatriacji lub posiadają ważną Kartę Polaka oraz nie podlegają obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu.
Zgodnie z art. 66 ust. 2 ww. ustawy jednostki naukowe prowadzące kształcenie doktorantów zwolnione są z obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego doktoranta posiadającego status członka rodziny osoby ubezpieczonej, tj. będącego jej:
- dzieckiem własnym, dzieckiem małżonka, dzieckiem przysposobionym, wnukiem albo dzieckiem obcym, dla którego ustanowiono opiekę, albo dzieckiem obcym w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka, do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli uczy się dalej w szkole, zakładzie kształcenia nauczycieli, uczelni lub jednostce naukowej prowadzącej studia doktoranckie – do ukończenia 26 lat, natomiast jeżeli posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi – bez ograniczenia wieku;
- małżonkiem;
- wstępnym pozostającym z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym.
Więcej informacji na stronach MEiN.
Samorząd Doktorantów
Samorząd Doktorantów Studium Doktoranckiego Nauk Przyrodniczych PAN i Szkoły Doktorskiej Nauk Przyrodniczych i Rolniczych reprezentuje doktorantów oraz broni ich praw, szerzy idee niesienia wzajemnej pomocy w sprawach naukowych i prawnych, a także integruje doktorantów poprzez inicjowanie służącym temu działań. Samorząd Doktorantów aktywnie uczestniczy w pracach Krajowej Reprezentacji Doktorantów oraz Rady Samorządu Doktorantów PAN.
Skład
- Mgr Marcin Wiorek (Przewodniczący)
- Mgr Anna Misiewicz (Zastępca przewodniczącego)
- Mgr inż. Miron Gieniec (Sekretarz)
- Mgr Julia Stachurska
- Mgr Alicja Wierzbicka
Kontakt
Obsługa administracyjna (Sekretariat)
Mgr Katarzyna Kozielec
Tel.: +4812‑4241‑832
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku, 8:00–14:30; adres: Instytut Botaniki im. W. Szafera Polskiej Akademii Nauk, ul. Lubicz 46, 31-512 Kraków (pokój 12).
Kierownik
Dr hab. Grażyna Szarek-Łukaszewska
Phone: +4812‑4241‑706
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dyżury: poniedziałki, 10:00–12:00; adres: Instytut Botaniki im. W. Szafera Polskiej Akademii Nauk, ul. Lubicz 46, 31-512 Kraków.
Zastępca kierownika
Dr hab. Agnieszka Bednarska, prof. IOP PAN
Phone: +4812‑3703‑594
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dyżury: wtorki, 10:00–12:00; adres: Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk, al. Adama Mickiewicza 33, 31-120 Kraków.
Dokumenty
Akty prawne
- Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce
- Procedura nadania stopnia doktora – Instytut Botaniki im. W. Szafera PAN
- Procedura nadania stopnia doktora – Instytut Ochrony Przyrody PAN
- Procedura nadania stopnia doktora – Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN
- Procedura nadania stopnia doktora – Instytut Fizjologii Roślin im. F. Górskiego PAN
- Procedura nadania stopnia doktora – Instytut Zootechniki – Państwowy Instytut Badawczy