IB PAN i Szkoła Doktorska na Festiwalu Uczelni – Małopolska Przyszłości
W dniach 4 i 5 grudnia 2024 r. w Krakowie odbyła się pierwsza edycja wydarzenia pod nazwą "Festiwal Uczelni – Małopolska Przyszłości". Ideą organizatora – Województwa Małopolskiego – było stworzenie przestrzeni, która pozwoliłaby przyszłym studentom i doktorantom zapoznać się z bogatą ofertą naukową wiodących małopolskich uczelni i instytucji badawczych, spotkać się z ekspertami z różnych dziedzin nauki oraz porozmawiać z przedstawicielami instytucji rynku pracy i edukacji.
Dla odwiedzających przygotowano ponad 80 interaktywnych stoisk wystawienniczych w kilku strefach tematycznych: inżynieria i technika, innowacje i technologie, medycyna i zdrowie, społeczeństwo i gospodarka oraz żywność, środowisko, rolnictwo i turystyka, a także branżowe centra umiejętności i instytucje rynku pracy i edukacji. Swoją ofertę naukową i dydaktyczną zaprezentowało 17 małopolskich uczelni, 5 instytutów Polskiej Akademii Nauk (w tym nasz Instytut), 2 instytuty Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz 10 instytucji rynku pracy i edukacji. Nie zabrakło warsztatów tematycznych i pokazów naukowych prowadzonych przez studentów i uczelniane koła naukowe.
Naukowcy z naszego Instytutu zaprezentowali m.in. efekty współpracy z firmą "Alcor" w dziedzinie poprawy jakości środowiska miejskiego i wód (w strefie „Innowacje i technologie”), a także zagadnienia z dziedziny ekologii, ekofizjologii roślin, mikrobiologii i archeobotaniki (w strefie „Społeczeństwo i gospodarka”).
W trakcie Festiwalu prezentowana była także oferta Szkoły Doktorskiej Nauk Przyrodniczych i Rolniczych prowadzonej przez nasz Instytut (IB PAN) wspólnie z Instytutem Fizjologii Roślin im. F. Górskiego PAN, Instytutem Ochrony Przyrody PAN, Instytutem Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN oraz Instytutem Zootechniki – Państwowym Instytutem Badawczym.
Dziękujemy wszystkim odwiedzającym za owocnie i mile spędzony wspólnie czas!
Dziękujemy również naszym koleżankom i kolegom, którzy reprezentowali IB PAN i realizowane przez IB PAN projekty. W strefie "Społeczeństwo i gospodarka" byli to: dr Michał Adamski, dr Agnieszka Domka (wraz z dwoma doktorantkami z UJ), mgr Magdalena Dusza (doktorantka), mgr Gabriela Juźwińska (doktorantka), mgr Magda Kapcia, dr hab. Magdalena Moskal-del Hoyo, dr hab. Jolanta Piątek, mgr Honorata Wacławek (doktorantka) oraz dr Wacław Bartoszek (koordynator). W strefie "Innowacje i technologie" reprezentantami IB PAN byli: prof. dr hab. Konrad Wołowski, prof. dr hab. Andrzej Chlebicki, dr hab. Joanna Lenarczyk, mgr inż. Bartosz Kulig oraz mgr Paulina Sulima-Samujłło (koordynatorka). Firmę "Alcor" reprezentowali Mateusz Szar oraz Jarosław Kozak, natomiast prototypową sondę używaną w projekcie "HydroBiom" pokazywał dr hab. Grzegorz Boczkal z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Pokaz działania prototypowej sondy używanej w realizowanym przez IB PAN projekcie "HydroBiom".
Foto: Paulina Sulima-Samujłło.
Prezentacja innowacyjnych rozwiązań wdrażanych w ramach realizowanego w IB PAN projektu "HydroBiom".
Foto: Paulina Sulima-Samujłło.
Pokaz technologii stosowanych w obszarze ochrony środowiska miejskiego i zdrowia, będących efektem współpracy IB PAN z firmą "Alcor".
Foto: Paulina Sulima-Samujłło.
Obserwacje mikroskopowe glonów.
Foto: Paulina Sulima-Samujłło.
Wspomaganie wzrostu roślin przez endofity – demonstracja kultur in vitro.
Foto: Paulina Sulima-Samujłło.
Prezentacja warsztatu pracy archeobotanika.
Foto: Paulina Sulima-Samujłło.
Demonstracje interesujących okazów kryptogamów (śluzowców i porostów).
Foto: Paulina Sulima-Samujłło.
Uroczystość otwarcia Festiwalu (pierwsza od prawej – Dyrektor IB PAN, prof. dr hab. Lucyna Śliwa).
Foto: Paulina Sulima-Samujłło.