Rezerwaty przyrody w województwie małopolskim. Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Ukazała się czwarta monografia z serii będącej owocem ogólnokrajowej akcji "Rezerwaty przyrody – czas na comeback!" prowadzonej przez Klub Przyrodników przy współpracy kilkunastu organizacji przyrodniczych i licznego grona naukowców i pasjonatów przyrody. Autorzy, wśród których znalazł się dr Łukasz Piechnik z naszego Instytutu, opisują historię, stan obecny i możliwą przyszłość ochrony rezerwatowej w województwie małopolskim. Przedstawiają też szczegółowo 100 obiektów – wybranych na podstawie terenowej weryfikacji spośród 168 propozycji (całkowicie nowych jak i tych zgłaszanych w przeszłości) – wartych objęcia ochroną rezerwatową. Każdy obiekt został sprawdzony pod względem spełniania kryteriów (m.in. stopnia zagrożenia czy reprezentatywności danego siedliska lub populacji w systemie ochrony w województwie).
Proponowane rezerwaty reprezentują bardzo różne typy. Są wśród nich rezerwaty geologiczne, florystyczne i krajobrazowe, a także takie, których celem jest ochrona populacji zwierząt. Na szczególną uwagę zasługują propozycje rezerwatów torfowiskowych i wodnych, których w województwie małopolskim jest bardzo niewiele. Wszystkie przedstawione w książce obiekty obejmują ponad 7600 ha, tj. 0,5% powierzchni województwa.
Należy zauważyć, że książka w momencie publikacji zdezaktualizowała się nieco. Na szczęście w dobrym tego słowa znaczeniu. Cztery z przedstawianych przez autorów obiektów – "Cisy w Wyskitnej", "Jaworzyna na Chełmie", "Kozie Żebro" i "Markowiec-Gródek" – stały się decyzją Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (z 4 grudnia br.) rezerwatami. Rezerwaty te ustanowiono w ramach inicjatywy powołania 100 nowych rezerwatów przyrody na 100-lecie Lasów Państwowych.
Wydanie książki nie oznacza końca działań w ramach akcji społecznej na rzecz rozszerzenia ochrony rezerwatowej w województwie małopolskim. W najbliższym czasie planowane są prace inwetaryzacyjne w kilku obiektach, a w następnej kolejności złożenie odpowiednich wniosków do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie. Jednym z pierwszych obiektów, gdzie inwentaryzację już rozpoczęto, jest proponowany rezerwat "Bagna Puszczy Dulowskiej" (patrz: zdjęcia poniżej). Co ciekawe, jego utworzenie byłoby reaktywacją funkcjonującego na tym terenie przed II Wojną Światową rezerwatu "Oblaszki".
Zapraszamy do pobrania książki w wersji PDF.
Wersja papierowa książki.
Foto: Łukasz Piechnik.
Rzeka Chechło w proponowanym rezerwacie "Bagna Puszczy Dulowskiej".
Foto: Łukasz Piechnik.
Bory bagienne w proponowanym rezerwacie "Bagna Puszczy Dulowskiej".
Foto: Magdalena Ryszowska.
Rozlewiska rzeki Chechło w proponowanym rezerwacie "Bagna Puszczy Dulowskiej".
Foto: Magdalena Ryszowska.
Bory bagienne i szuwary turzycowe w proponowanym rezerwacie "Bagna Puszczy Dulowskiej".
Foto: Łukasz Piechnik.