Wiadomości

Salinomyces polonicus – nowy halofilny rodzaj i gatunek grzyba odkryty w solance

Siedliska ekstremalne to siedliska o wybitnie niekorzystnych warunkach do życia. Jako takie, są one zasiedlane zazwyczaj przez wąskie grupy wysoce wyspecjalizowanych mikroorganizmów. Do siedlisk ekstremalnych należą m.in. siedliska o wysokiej zawartości soli (NaCl). Wiele z takich siedlisk powstało w sposób sztuczny, w wyniku szerokiego stosowania soli przez człowieka. Ich różnorodność biologiczna jest bardzo słabo poznana. Dotyczy to w szczególności słonolubnych grzybów, nad którymi badania rozpoczęto dopiero na początku XXI wieku.

Istotny wkład w wiedzę na temat różnorodności grzybów zasiedlających słone siedliska antropogeniczne wnieśli ostatnio naukowcy z naszego Instytutu – mgr Paweł Czachura we współpracy z mykologami z Grupy Ewolucji i Interakcji Organizmalnych. Zbadali oni zbiorowiska grzybów zasiedlających solankę w tężni solankowej w Dębowcu koło Cieszyna i wykazali obecność wielu niezwykłych gatunków. Jednym z ciekawszych grzybów wyizolowanych z solanki jest nowy dla nauki rodzaj i gatunek grzyba Salinomyces polonicus Czachura & Piątek. Jest on umiarkowanie halofilny (najlepiej rośnie przy stężeniu NaCl 5%), ale blisko spokrewniony z najbardziej halotolerancyjnym grzybem świata Hortaea werneckii, który jest w stanie rosnąć przy prawie maksymalnym możliwym stężeniu soli w wodzie (czyli 30%; maksymalne stężenie to 33%). Opis tego nowego taksonu grzyba został przedstawiony w czasopiśmie naukowym Fungal Biology. Wyniki badań były też prezentowane przez mgr. Pawła Czachurę na konferencji "MycoRiseUp! Młodzi w mykologii" (pisaliśmy o tym tutaj).

Zobacz artykuł źródłowy:

Czachura P., Owczarek-Kościelniak M., Piątek M. 2021. Salinomyces polonicus: A moderately halophilic kin of the most extremely halotolerant fungus Hortaea werneckii. Fungal Biology 125: 459–468. DOI

Kultura Salinomyces polonicus na pożywce MEA.
Foto: P. Czachura.

Wzrost Salinomyces polonicus przy różnym stężeniu soli (NaCl).
Foto: P. Czachura.