Wiadomości

Cylindrospermopsyna – toksyna syntetyzowana przez sinice – zagrożeniem dla ludzkiej skóry!

W czasopiśmie Science of the Total Environment ukazał się artykuł dr. Michała Adamskiego (z naszego Instytutu), napisany we współpracy z innymi naukowcami, który jest pierwszym szczegółowym opisem wpływu substancji pochodzenia sinicowego – cytotoksycznej cylindrospermopsyny (CYN) oraz neurotoksycznej anatoksyny-a (ANTX-a) – na komórki ludzkiej skóry. Przeprowadzone badania potwierdziły silne, szkodliwe działanie tych związków na ludzkie keratynocyty. Zweryfikowany został także stopień bioaktywności produktów dekompozycji CYN w odniesieniu do komórek ludziej skóry. Wykazano, że zarówno CYN jak i produkty jej dekompozycji hamują proliferację ludzkich keratynocytów oraz obniżają ich zdolności do migracji. W przeciwieństwie do tego, ekspozycja komórek ludzkiego naskórka na ANTX-a nie wywołuje podobnego efektu.

Artykuł (patrz niżej) jest pokłosiem badań dr. Michała Adamskiego prowadzonych w ramach studiów doktorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim.

{article title="Adamski Zimolag Kaminski Drukała Bialczyk - 2020 - Science of the Total Environment 765: 142670"}[text]{/article}

Zakwit glonów w jeziorze.
Foto: pxhere.com.

Komórki ludzkiej skóry w warunkach in vitro.
Foto: Dawid Wnuk.

Kultywacja sinic w pożywce płynnej.
Foto: Michał Adamski.